Anasayfa / Anasayfa / İş Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İş Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Üniversite mezunlarının bile iş bulamadığı şu zamanda en önemli konulardan birine değineceğiz. Nasıl iş bulurumCV’im nasıl olmalı, iş görüşmesine giderken nasıl bir profil çizmeliyim, diyorsanız bu konular hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

5pq_rdxr_400x400

 İş başvurusu yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Öncelikle belirtmeliyim ki kararlılık çok önemli. Evet iş arıyorsunuz ama öncesinde hangi alanda yetkin olduğunuza karar verin. Eğer bir alanda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız üzgünüm iş alanlarınız daralıyor. İş bulamam demeyin bulursunuz yalnızca istediğiniz kalitede bir olmaz. Zira her yerde satış danışmanı, pazarlamacı vs elaman ilanı yer alıyor. Kendi mahallenizde butiklerde marketlerde bile bulabilirsiniz. Bu işler size göre değilse, arkanızda amcanız dayınız da yoksa bunalımlı günler sizi bekliyor zira iş bulmak iyi bir ruh halinde değilseniz ve bazı noktaları es geçiyorsanız çok zor.

İster lise mezunu ister üniversite mezunu olsun kişi kendini geliştirmediyse iş bulmak inanın çok zor hale geliyor. Belli bahanelerin ardına saklanıp şu şu sebeplerden dolayı okuldan sonra kendimi geliştiremedim, KPSS hazırlandım, hastaydım, ailemin bana ihtiyacı vardı, şunu yapmalıydım vs vs . Üzgünüm ama hayatı bunu kabul etmiyor. Herkes devlete girmeye uğraşıyor ancak günümüzde devlet dairesinde memur olmak bile çok zor. Yaşanan olaylardan sonra herkes diye dursun şanslısın bu sene alımlar çok diye. Aranan şartları görseniz alt tarafı bir memur alacaksınız ya. Üniversitelerde aradığın şartlardaki eğitimi versen anlarız da hangi kalitede eğitim verdiğin ortada . Ne yazık ki kimseye anlatamıyorsun bu durumu. Bu konuda dertli biri olarak neyse konumuza dönelim:)

*Öncelikle kendinize güvenin. İş bulacağınıza ve yapabileceklerinize inancınız olsun. Eğer görüşmeye giderseniz karşınızdaki kişiye bunu hissettirmelisiniz.

*Diğer önemli nokta kararlılık. İş arıyorsunuz başvurduğunuz çoğu yer size dönmedi bu sizi yıldırmasın. Karamsarlığa düşmeyin. Zor bir durum bunu atlatmakta kolay değil lakin siz düşerseniz ve umudunuzu kaybederseniz sizi kim kurtaracak. Umudunuzu yitirdiğinizde sonrası aklınıza gelsin ve kendi savunma mekanizmalarınızı çalıştırarak iş aramaya devam edin. Başaracağınıza olan inancınızı sakın kaybetmeyin. Evet bu kişiler bana dönmedi acaba neyi eksik yapıyorum ne yapmam gerek diye düşünün.

*Güven ve kararlılıktan sonra diğer önemli nokta Özgeçmiş. Acaba özgeçmişiniz sizi tam olarak ifade edebiliyor mu? CV nizde eksik bir şeyler var mı? Öncelikle araştırma yaparak düzgün bir CV hazırlamalısınız. CV de resminiz olmalı ve bu gelişi güzel bir resim değil özenli olmalı arka plan mümkünse beyaz olsun ve kıyafetiniz resmi olması da artıdır. İletişim bilgilerinizi (Linkedin hesabınızı mutlaka ekleyin.), eğitim durumunuzu, sınav bilgilerinizi, iş deneyiminizi vs ekleyin. Deneyiminiz varsa ve eski patronunuzla görüşüyorsanız veya kendisinden rica edip referans olarak ekleyebilirsiniz. CV ile ilgili diyebileceğim yazı fontu, sayfa düzenine  dikkat etmeniz. CV de fazla işe yarar bilgi deneyim olmayabilir ama öyle bir CV hazırlayın ki dikkat çekici ve özenli olsun.

*Düzgün bir CV den sonra yapılması gereken iş bulma sitelerinde profil oluşturup; hazırladığınız CV‘ yi oraya eklemek ve o sitelerde de düzenli bir özgeçmiş oluşturmak. Bir iki siteyi takip etmeyin bir kaç siteden işleri takip etmenizde fayda var. Bazı şirketler aynı ilanı bir kaç siteye veriyor hep aynı ilanlar gibi gelebilir ama bazı kurumlarda sadece bir  siteye iş ilanı veriyor. Günlük iş ilanlarını takip etmeyi unutmayın.

*Takip ettiğiniz firmalara bizzat gidip iş başvurusunda bulunun. İnternet üzerinde iş başvurusu yaptınız veya iş ilanını gördünüz CVnizi alıp bizzat başvuru yapın. Sizin gibi binlerce kişi o işe başvuru yapıyor. Belki bir kaçında işe yaramayabilir ama emin olun faydasını göreceksiniz. Eğer o işi kapmak istiyorsanız elinizden geleni yapın. İş görüşmesine gideceğiniz firma hakkında bilgi sahibi olmayı unutmayın. Bir ön araştırma yapın muhakkak.

*Eş, dost yakın çevrenize iş aradığınızı söyleyin.

Hoşça ve mutlu kalın. Kendinize olan inancınızı yitirmeyin.

 

Aysun Düşmez

Soru ve görüşleriniz için yorum bırakmayı unutmayın.

*

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*