Anasayfa / Anasayfa / AData XPG 8GB RAM (Detaylı İnceliyoruz )

AData XPG 8GB RAM (Detaylı İnceliyoruz )

      Bu yazımızda A-Data XPG Z1 serisi 2x4GB yani 8 GB DDR4 2400MHz ram kitinin tasarımını ele alıyor, plakaların ardındaki detaylara bakıyor ve performansını inceliyoruz.
      İncelemeye başlamadan önce XPG’ye değinmek gerek, XPG nasıl bir seri dir? XPG’yi A-Data’nın oyunculara odaklanan alt markası olarak yorumlayabiliriz, şu an için özellikle SSD ve Ram tarafında faaliyet gösteriyor. Elimizdeki RAM kiti  XPG Z1 adlı bir kit, 3 yıl garantili, belirli şartlar dahilinde de ömür boyu garantili.
Kırmızı ve sarı renk seçeneğine sahip, modülleri ortasına doğru yükselen alüminyum plakalar soğutuyor. Kenarlardan ortaya doğru uzayan, hafif piramit formunda. Köpekbalığı yüzgecini andıran ızgaralardan köşelere geçince parlak desenleri görüyoruz, siyah PCB’li RAM’in genel tasarımını daha dişli bir hale getirmiş. Ortalarında A-Data, XPG logolu etiketler var, ışığına göre deseni görülebiliyor.
 Adata ram
      XPG Z1 ram kiti özellikle kırmızı tema oluşturulacaksa eğer görünüm itibarıyla başarılı bir seçenek, abisi diyebileceğimiz, LED aydıntlatmalı XPG Dazzle kadar değil belki ama agresif tasarımı tematik kasa severlerin hoşuna gidecektir diye düşünüyorum.
     Boyu itibarıyla kısa profilli mi uzun profilli, ne desem bilemedim doğrusu. En kısa olduğu yerden 3.2, en uzun olduğu yerden 4.4cm boyunda amma velakin formu itibarıyla, bazı kasalarda yaşanan RAM’in radyatör fanlarıyla çatışması sorununun önüne geçilmiş, duruma ve kuruluma göre durum değişir tabii. Bilinçli bir kararın sonucu mu bilmiyorum ama sırf RAM yüzünden kasanın üstündeki soğutucuyu ön panele alma zahmetinden kurtarabiliyor, ısı dağıtımı için gerekli yüzey alanını da ortada toplamış oluyor.
Z1 RAM
           Şimdi soğutucunun ardındaki detaylara inelim. Soğutma tarafında A-Data’nın Termal İletim Teknolojisi’nden bahsedilmiş, teknoloji demek ne kadar doğru emin değilim ama aslında ısı üreten tüm birimlerin termal padlerle soğutucu plakaya temas etmesini baz alıyor, en nihayetinde kendi hızında veya hızaşırtılmış olsun serin çalışıyorlar.
Siyah PCB’si 10 katmanlı bir PCB, devre kartının yapısında 2 ons bakır kullanılarak sinyal transferi güçlendirilmiş. Elimizdeki kit 2x4GB DDR4 2400MHz hızında, 1.2v çalışma gerilimine sahip belleklerin zamanlamaları ise 16-16-16-39 şeklinde. 8, 16 ve 32GB şeklinde çift ve dört kanal, 3333MHz’e kadar kitlerinin olduğunu da ekleyelim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*