Anasayfa / Nasıl Yapılır / Balondan Avize Yapımı veya İpten Avize Yapımı
Balon ve ipten avize yapımı

Balondan Avize Yapımı veya İpten Avize Yapımı

Uzun süredir yapmaya heveslendiğim ama bir türlü başlayamadığım balondan avize yapımını resimlerle anlatacağım.
Evdeyseniz canınız sıkılıyorsa yapılacak şeylerin başında televizyon izlemek geliyor. Karşı gelen bazı sesleri duyar gibiyim yok ya nereden çıkardın ben entellektüel biriyim kitap okuyorum, ailemle ve dostlarımla sohbet ediyorum. Kendimi geliştiriyorum bla bla bla 😀 Acaba o söylediklerin sözde değilde gerçekte var mı kendimizi kandırmayalım.
Yapacağınız şey televizyonda ya Esra Erol, Seda Sayan veya Zuhal’in evlilik programlarından birini
izleyeceksiniz ya da Kanal 7 ‘nin hit olmuş hint dizilerini izleyeceksiniz başka adam akıllı seçenek yok ne yazık ki.Yok ben bunu da almayayım diyorsanız kendinizi hobi dünyasına bırakın.Benim yaptığım gibi. Oh kendi halinizde ortaya bir şeyler çıkarmanın keyfine varın. Her zaman dört dörtlük sonuçlar çıkmıyor
baştan söyleyeyim. Ama insan kendine vakit ayırmanın, bir şeylerle uğraşmanın keyfine varıyor. Bir anlık tüm sıkıntı stresten uzak kalıyorsun. Var mı alası.

Şimdi balondan ip ile avize yapımında malzemelerimiz:

Not: Ben duy kullanmadım direk kendi lambama takacağım.

20160926_115428 20160926_115954 20160926_120515 20160926_11541520160926_114844_hdr

Beyaz tutkal, ip,balon,duy(ben kullanmadım), 5lt pet şişe ve eldiven

Beyaz tutkalı bir milyoncudan aldım. Kırtasiye, züccaciye her yerde bulabilirsiniz.Beyaz tutkal yoksa ağaç tutkalda kullanılabilir.İp olarak evde kazaktan patikten kalan iplerimi kullandım.Tutkalı çekecek,Laylon olmayan ip olursa daha iyi. Bu sayede geri dönüşümde yapmış oluyoruz.Duy kullanmadım belirteyim. Ayrıca balona ipi sararken üzeriniz tutkal olmasın diye yağmurluk tarzı bir şey giyebilirsiniz. Öncelikle çalışma yapacağımız alana gazete veya kullanmadığınız bir örtü serin açık havada yapacaksanız mutlaka altında gazete olsun. Tutkal ipi sararken her yana damlıyor.
Eldiven kullanmak isteyen kullanabilir ben önce taktım ama sonrasında çıkartmak zorunda kaldım . Sararken rahatsız oldum.
Malzemelerimiz tam ise eğer başlayalım. 5 litrelik pet şişeyi resimdeki gibi kesiniz.iple avize yapımı

Bu şekilde ip fazla dolanmayacak gerçekten kullanışlı oluyor.
İçine Tutkalın yarısını dökelim. Sonrasında az gelirse üzerine eklersiniz.

iple avize yapımıİyice karıştırın ve ip yumağını tutkalın içine koyun.Tutkalı sulandırmayın sert olmuyor yoksa. Burda sulandırıp yaptım pişmanım 😀 İp tutkalı çekene kadar iple tutkalı sarmaş dolaş edin.Balondan avize yapımı

İp tutkala ne kadar iyi bulanırsa sonrasında avizemizin tutması kolay olacak. Daha sonra ipin ucunu pet şişenin ağız kısmından geçirin ve büyüklüğünü kendinize göre ayarladığınız şişirilen balona ipin ucunu tutarak sarın. Balonun ağzını çok sıkı bağlamayın sonradan biraz daha şişirebilirsiniz.

balondan avize yapımı

Sağlı sollu sarmaya dikkat edin. Ben sararken epey zorlandım.Bir taraftan da sardığım yer bozuldu ancak tutarak yapınca düzgün sardım.
Balonu iyice sardıktan sonra ağzını açıp biraz daha şişirin. Ağız kısmını iple bağlayarak bir yere asın. Ben balkonda çamaşır ipine astım kalan sıvı tutkalıda balonumun üzerine döktüm.
balondan avize yapımı                    img-20160926-wa0003

 

balondan avize yapımı

Bir gün boyunca kurumaya bıraktım kuruyunca sonuçları sizinle paylaşacağım. Bakalım tutkalımız sert bir şekilde tutmuş mu 😀
Mutlu kalın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*