Anasayfa / Anasayfa / Bu Parolaları Sakın Kullanmayın !!!
şifre

Bu Parolaları Sakın Kullanmayın !!!

Hala bu şifreleri kullanıyorsanız, hack’lenmeniz çok çok kolay ve her an olabilir

Hesabınızı birkaç saniye içinde kaybetmek istemiyorsanız, bu makalede belirteceğimiz ve ama asla kullanmamanız gereken parolalar!

Güvensiz, tahmin etmesi kolay parolalar seçmekten vazgeçemediğimiz, yeni yayınlanan bir raporda tekrar ortaya çıktı.

Öğretim üyesi Dr Jeff Yan tarafından hazırlanan ve internet kullanıcılarına ulaştırdığı bu yeni liste, birkaç ay önce Yahoo’dan hacklenen verileri temel alıyor. Listenin ilk 2 sırasında bizi hiç şaşırtmayan “password”  ve “123456”  bulunuyor. İlk 10 da ki diğer parolalar  şunlar :”abc123″, “123456789”, “12345678” “welcome”, “ninja”, “sunshine”, “princess” ve “qwerty” var.

Yan, Daily Mail’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Peki bu parolalar, neden hala kullanılıyor? Bunun ana nedeni, sanırım kullanıcıların çevrimiçi risklerden habersiz olmaları veya bu riskleri anlamamaları.”

Bu tür parolaların tercih edilmesinin nedeninin birinci sebebi kolay yazılması ve hatırlanmasının kolay olması var. Böyle parolalar çoğunlukla birden fazla hesapta kullanıldığından, hack sonrasında o kullanıcı için çok daha yıkıcı hale gelebiliyor. Normal şartlarda her hesabınız için farklı bir parola kullanmanız gerekli. Bunu yaparsanız hesaplarınızdan biri hack’lense veya parolası internete sızsa dahi, diğer hesaplarınız zarar görmeyecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*