Anasayfa / Anasayfa / Dr Google’ye Danışmak Ne Kadar Doğru Bir Yöntem
google ye hastalık sormak

Dr Google’ye Danışmak Ne Kadar Doğru Bir Yöntem

İnternetteki hastalık teşhis araçları güvenilir mi ?

Kendinizi kötü hissettiğinizde hemen Google da mi aratıyorsunuz ? Öyleyse bu makalemiz, tam da sizin için…

Günümüzde artık kendimizi fiziksel olarak iyi hissetmediğimiz de bir doktora başvurmadan önce genellikle ilk olarak internete doğal olarak da google ye danışıyoruz. Bu elbette anlaşılabilir bir durum gibi görünse de yeni yapılan bir araştırmaya göre, semptom kontrolü açısından pek de doğru yolda olmadığımızı gösteriyor.

“Journal of American Medical Association Internal Medicine ” de yayınlanan bir habere göre, 45 hipotetik hastanın kendi semptomları ve tıbbi geçmişleri üzerinden 234 doktor ve 23 çevrim içi semptom kontrol edicinin test edildiği çalışmada ilginç sonuçlar elde edildi. Buna göre doktorların söz konusu hastalara yapılan teşhislerde yüzde 72’lik bir doğruluk oranı yakaladığı görülürken bu oran aralarında popüler online semptom kontrol edicilerde yüzde 34’te kaldı ve ciddi durumlarda da doktorların en iyi semptom kontrol etme araçlarından daha çok doğru teşhisler koyduğu anlaşıldı.

google

Bu elbette pek sürpriz bir sonuç değil fakat günümüzde çevrimiçi semptom kontrol edicilere duyulan güvenin sorgulanması açısından da oldukça dikkat çekici. Zira birçok kişinin güven duyduğu online araçlar insanları doğru yönlendirebilse de çoğu durumda gerçek bir tıbbi teşhise ihtiyaç duymadıkları gibi yanlış bir algıya yol açabiliyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*