Anasayfa / Kişisel Gelişim / Neden Hoh Deyince Sıcak, Püf Deyince Soğuk Hava Gelir?
neden
neden

Neden Hoh Deyince Sıcak, Püf Deyince Soğuk Hava Gelir?

Neden Hoh Deyince Sıcak, Püf Deyince Soğuk Hava Gelir?  Nasıl olur ya diye düşünenler hemen şimdi deneyebilirler. Gerçekten de hoh deyince sıcak, püf deyince soğuk hava çıkıyor ağzımızdan. Peki ya neden? Öncelikle yıllardır farkında olmadan yaptığımız bu duruma bakalım insanı düşününce, hayretten hayrete koşturan bir akciğer mucizesi! hohlamada da püflemede de akciğere giren havanın, hohlarken ısınıyor olmasını mantık hafzala alırken, üfelerken nasıl oluyor da o hava ısınmıyor muazzam bişey! Gelelim işin bilimsel kısmına... hoh derken cigerdeki sicak havayi disari atiyoruz. puf derken de daha cigere gitmemis solunum bosluklarindoa kalan + cigerdeki havayi yuksek basincla cikariyoruz. yuksek basinc ve hiz deriye temas…

Genel Bakış

Oy Ver

Özet : Değerlendir

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)
0

Neden Hoh Deyince Sıcak, Püf Deyince Soğuk Hava Gelir?

 Nasıl olur ya diye düşünenler hemen şimdi deneyebilirler. Gerçekten de hoh deyince sıcak, püf deyince soğuk hava çıkıyor ağzımızdan. Peki ya neden?

Öncelikle yıllardır farkında olmadan yaptığımız bu duruma bakalım

insanı düşününce, hayretten hayrete koşturan bir akciğer mucizesi!

hohlamada da püflemede de akciğere giren havanın, hohlarken ısınıyor olmasını mantık hafzala alırken, üfelerken nasıl oluyor da o hava ısınmıyor muazzam bişey!

Gelelim işin bilimsel kısmına…

hoh derken cigerdeki sicak havayi disari atiyoruz. puf derken de daha cigere gitmemis solunum bosluklarindoa kalan + cigerdeki havayi yuksek basincla cikariyoruz. yuksek basinc ve hiz deriye temas edince sogukluk hissi yaratiyor.

Bakin dikkat edin hohlarken agzimiz olabildigince acik cunku hacmi pompaliyor cigerler yani icerideki isinmis havayi. Püflerken durum farkli agzimizi olabildigince kucultup yanaklari sisirip basinc yaratiyoruz haliyle kucuk delikten siddetli ve hizli hava cikiyor. hizla hareket eden molekuller degdigi yerde sogumaya neden oluyor. Aynen rüzgarli havada çamaşirin daha çabuk kurumasi gibi.

Hoh derken ağzın şeklinin puf derken ki ağız şeklinde farklı olmasından kaynaklanan durumdur.

Birinde ağız boşluğu geniş tutulur bu nedenle ciğerlerinden gelip dışarı akan havanın debisi düşüktür sonuç itibari ile hızı da yavaştır, hızı yavaş olan zaten ciğerde ısınmış hava ise boğazda ve ağız içinde daha da ısınır. Diğerinde ise ağız boşluğu dar tutulur, akan havanın debisi hızlıdır, bu nedenle boğaz ve ağızda ısınmaya vakit bulamadan dışarı atılır haliyle daha serindir.

Salla elini havada hızlı hızlı…
Bak gene soğuk hissettin. 🙂
Sadece elinin etrafındaki vücudun tarafından ısıtılmış sıcak havayı uzaklaştırıyorsun o kadar.

hızlı üfleyince de uzaklaştırıyorsun. Yavaş hohlayınca olmuyor tabi. üstüne ciğerlerinden gelen sıcak havayı hissediyorsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*