Anasayfa / Sosyal Medya / İlk Doğum günü ne zaman ortaya çıktı ???
doğun günü

İlk Doğum günü ne zaman ortaya çıktı ???

Yılda bir kez bile olsa hatırlanmak için icat edilmiş bu gün ne ola ki? Hiç düşündünüz mü?

İnsanlığın bilinen ilk doğum günü kutlaması çıkış noktası, MISIR FİRAVUNU için yapılmıştır. Firavun için kutlamalara sadece kaymak tabaka değil, toplumun tüm katmanları katılıyor, hatta o gün mahkumlara af bile çıkıyordu. Erkek egemen bir toplum olduklarından erkeklerin doğduğu günler kayıt altına alınıyordu.
VE dünyada ilk kez doğum günü kutlayan kadın ise tabii ki güzeller güzeli KLEOPATRA idi.

Mısır’dan bu kutlama törenlerini alan Yunanlılar ise bu partilere doğum günü pastasını ve Ay Tanrıçası Artemis için ay ışığını hatırlatan mumları da eklediler. Şaşaayı çok seven Sezar’ın doğum günü kutlaması çok hoşuna gidince de, ülkede festival ilan edilmeye başlandı. Eller havaya o günlerden bu günlere devam ederken,  ise Hristiyanlar, bu dünyanın korkunç ve ölümlü olduğuna inandıklarından, eğlenceli bir o kadar çeşit çeşit pastalı bu günü birden yok ederler. Nedeni ise Yortu yani Azizlerin ölümlerini kutladıkları gün gerçek hayata doğuş olduğundandır.

ilk doğum günü
Hıristiyanların tezatlığı bitmezken o günlerin acısını çıkarırcasına İsa’nın doğum günü bu gün ki tarihin başlangıcı olarak kabul edilmesi ile bugün ticaret haline gelen NOEL (Christmas) kutlanmaya başlandı ve işte biz o gün bittik. Çılgın alışverişler, binbir türlü ‘Birthday’ hediyeleri ile çılgına döndük. Şarkı söyleyen bardaktan, kalpli yastıktan, mesaj veren dondan tutun da daha sonra pişman olunacak dövmeler bile yaptırır olduk. Birileri zengin olurken, bir gün için aylar öncesinden helak olduk.

Şu anda tüm dünyanın dil, din ırk gözetmeden kutladığı DOĞUM GÜNÜ ise, ilk kez 1893’te kreş çocukları için yazılmış bir beste ile hayat buldu. 1924’te de son şeklini aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*