Anasayfa / Anasayfa / İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş Görüşmesinde Nelere Dikkat edilmeli

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Görüşmesine Çağrılırsanız Ne Yapmalısınız

İş ararken yapılması gerekenler hakkında yazdığım önceki yazımı okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim. İş başvurusunda  bulundunuz ve sonraki süreçte görüşmeye çağrıldınız. Ne yapmam gerekiyor diyorsanız buyrun bir kaç tavsiye.

kariyer

Öncelikle iş görüşmesine zamanında gidin. Geç kalmanız iyi bir etki bırakmaz. Kendinize güvenin ve endişeli görünmeyin. Daha önce çağrıldığınız yer ile ilgili bilginiz olsun. İnternet sitesine bakın ne iş yaptıklarını şirket politikasını anlamaya çalışın. Ve CV’nizde yazılanlardan bir haber olmayın. Nette gördüğüm bir yazıyı sizle paylaşmak istiyorum.

Perakende sektöründe pazarlama faaliyetlerinde bulunan bir firmanın pazarlama yöneticisi Mark Rhodes satış görevlisi pozisyonu için yapılan bir iş görüşmesinde karşılaştığı adayın ilk hatasının ‘beyaz bir takımla’ görüşmeye gelmek olduğunu söyledikten sonra şöyle anlatıyor:

“İş konusundaki deneyiminin giyim zevkinden daha iyi olup olmadığını anlamak için adayın kendi CV’siyle ilgili bazı sorular sorduk. Aday lafı gevelemeye başladı ve bu sorulara cevap veremeyeceğini belirtti. Nedenini sorduğumuzda ise o CV’yi kendi adına kız arkadaşının yazdığını söyledi. Adamı rahatlatmak için şirketin genel satış politikalarından konuşmaya ve genel sorular sormaya başladık. Ama adam hala düzgün konuşamıyordu. Bunun üzerine “Hayrola, bir rahatsızlığınız mı var?” diye sormak zorunda kaldık. Yataktan yeni kalktığını ve kahvaltı etmeye fırsat bulamadığını söyledi bize. Görüşmeyi devam ettirmenin anlamı kalmamıştı.”

Böyle bir duruma düşmek istemezsiniz. O yüzden CV‘nize gitmeden bir göz atın ve düzgün giyinin. İlk izlenim önemlidir. Öncelikle sizi görüntünüzle tanıyacaklar unutmayın. Göz kontağı kurun. Heyecan yapmamaya özen gösterin kolay değil uzun zamandır bu anı bekleyen birisi için ama bu işi almak istiyorsanız duygularınızı tamamen yansıtmamalısınız.

Kendinize güvenin ve bunu karşınızdakine de yansıtın. Tabi bunu da abartmamak gerek. Katherine Burrage yaptığı bir görüşmede, adayın çantasından küçük bir vantilatör çıkarıp görüşme boyunca kendini serinletmesini hatırlıyor. “Odanın sıcak olduğunu kabul ediyorum ama bu hareket son derece dikkat dağıtıcıydı ve o ufacık vantilatör aslında her şeyi özetlemişti: O aday işe uygun biri bile olsa, sanki oranın patronu kendisiymiş gibi davranıyordu ve bu kabul edilebilir bir tutum değil.” Çok güvende iyi bir şey değil 😀

Ayrıca  görüşmenin sonunda size “Sormak istediğiniz bir soru var mı?” denilirse  sakın alınacak ücret veya yapılacak izinler gibi konularla ilgili soru sormayın. Kariyer koçu Jenny Ungless bu tarz bir yaklaşımın kötü ve ‘paragöz’ bir imaj verdiğini söylüyor. Küçük bir işletme için sorun teşkil etmeyebilir ama büyük kurumlar için önemli bir detay. Ücret, izinler ve diğer sosyal haklar hakkında merak ettiklerinizi iş size önerildiğinde sormanız daha yerinde olacaktır.

Son olarak kendinize inanın ve ne olursa olsun yaşadıklarınız sizi yıldırmasın. Siz kendinize ve yapacaklarınıza inanmazsanız elinizde hiç bir şey kalmaz. HoşIanmadığına sabretmedikçe, hoşIandığını eIe geçiremezsin. Er ya da geç istediğine ulaşaksın. Bu süreçte kendimizi yalnız hissetmeyelim inanın bu durumda olan binler milyonlar var. Biz kendimize inandıktan ve elimizden geleni yaptıktan sonra her şey yoluna girecek. Mutlu kalın.

Aysun Düşmez

Soru ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*