Anasayfa / Sosyal Medya / İyi bir fotografçı olmak için bunları yapın
profesyonel fotografcilik

İyi bir fotografçı olmak için bunları yapın

Parlak güneş,mavi gökyüzü,aleni hava ve her köşede yeni bir motif: yaz sonu senenin fotoğrafçılık anlamında ciddi derecede ilginç bir periyodu…

Yaşamış olduğunız yerde yaz sonu,özellikle de eylül ayları genelde tabiatın güzelliğini sergilediği bir dönemdir. Gözlerinizi açıp etrafta gezerseniz,birfazlaca harika fotoğraf çekebileceğinizi farkına varacaksınız. Bu tavsiyelerimizle daha da iyi fotoğraflar çekeceğinizden şüphemiz yok.

Gün ışığı saatini kullanın

Organik ışıktan faydalanın. Erken uyandığınızda da gün ışığının kırağılarla oluşturduğu mükemmel ışık oyunlarını yakalayabilirsiniz.
Tabiat ana size mükemmel ışık efektleri sunacaktır. öğlen güneşi ile gelen dik ve yoğun ışık detayları daha net ortaya çıkarır ve tekrarlayan yapılara daha fazla dikkat icap eder. öğleden sonraları ışık daha yumuşaktır ve bundan dolayı portreler için daha idealdir. Güneşin batışı esnasına doğru çıkan altın renkli ve sıcak ışık ise doğa fotoğrafları çekmek için ideal.

Lens parlamasını esercı bir biçimde kullanın

Lens parlaması denen olgu aslında istenmeyen bir şeydir: yüksek fiyatlı lenslerde özel bir kaplama bulunur ve bu tip parlamalar hiç oluşmaz. Bu parlama bilinçli bir halde kullanıldığında ilginç efektler yaratabiliyor: fotoğraflarda yaza ilişik bir tat yakalanıyor.
Sadece bu parlama efektini yaparken ışık deposunın fotoğrafta olduğuna dikkat ediniz,” live view ” ile odaklama yaparak gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Donanımı koruyun

Eğer plajda resim çekmek isterseniz,donanımınızı kumdan ve tuzlu sudan korumalsıcaklıknız.
Kameralar için bu biçim özel koruyucu çantalar mevcut. Eğer gerekirse,pilinizi öncesinden değiştirin ve lensinizi sahilde değiştirmeyin.
Böylelikle pilinize ve lensinize kumun münasebet etmesini önlersiniz. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda donanımın aşırı ısınmamasına da dikkat etmelisiniz.

Aksiyon kamerası ile çekim yapın

Aksiyon kamerası ile suda eğlenceleri anlamış olurınızı çekebilir kameranıza zarar vermezsiniz.
Bir çubuk yada  go-pro şeklinde aksiyon kameralarına, ekipmanlarına doğrudan bağlanır ve spektaküler anlamış olurınızı yaşarken kaydedebilirsiniz.

Sahildeki fotoğrafları düzeltin

Sahilde,birfazlaca kere suyun da dahil olduğu manzara  çekilir. Fakat bu fotoğrafları genelde doygunluk edici bulmazsınız,zira bunlar manzaranın zenginliğini yansıtmazlar yada seçili kısım ilgi çekicilikten uzaktır. Bu nedenle bir fotoğraf çekerken objeleri baz alarak diğerlerine bakılırsa ayarlayabileceği elemanlara dikkat etmelisiniz.
Buna örnek olarak plajdaki taşlar yada ön plandaki muhtelif objeler verilebilir. örneğin barajlar ve iskeleler fotoğrafa dikkat çeker. Fakat fotoğraftaki detayları kaybetmemek de icap eder.
Odaklanma süresi ile oynayarak enteresan efektler de elde edebilirsiniz. örnek olarak  kısa bir odaklanma ile dalgaların hareketini dondurabilir siniz ve odaklanma süresini  ne kadar uzun tutulursa, suyun yüzeyi de o denli pürüzsüz gözükmesini sağlar. Bir gri filtresi de ışık seviyesini test edecektir.

Yıldızları yakalayın

Sıcak yaz geceleri insanı yıldızları fotoğraflamak için cezbeder. Fakat bu özellikle tamamen karanlık yerlerde çok daha iyi neticelar verir. Doğrusu şehirden uzak olduğunuzda. Samanyolu’ndaki yıldızları çekmeye artı olarak temmuz sonundan eylüle kadar gözlemlenebilen bir olgu daha var: bir meteor yağmuru.
Temmuz meteor yağmuru,orta-güçlü düşünülen,saatte 20 adede kadar kayan yıldızın gözlemlenebildiği bir olgudur. Bir sonraki meteor yağmuru ”perseid” ve bunda saatte 100 adede kadar kayan yıldız gözlemlenebilir.
Lens kullanırken odak uzunluğu kısa olan tercih etmeniz bunların bir bölümünı yakalama olanakınızı artırır. Bir tripod ve uzaktan kumanda bunları yakalamak için eğer olmazsa olmazlardandır. Fotoğrafın minimum 30 saniye odaklanma süresi var.

Su altında resim çekmek

Egzotik balıklar,mercanlar ve yosunlar,: eğer dalmayı seviyorsanız,birçok benzersiz şeyle karşı karşıya gelirsiniz.
Su altı kameraları ve aksiyon kameraları su geçirmez kasalarda kullanışlı ve basittirler. Bundan dolayı su altında harika çekimler yapabilirsiniz.

Odaklanmayı optimize edin

Dengeli bir odaklanma ile aydınlık alanlar ve gölgeli ksıcaklıkmlar akşamüstü güneşinde iyice belirginleşir. Spor ölçümü ile kameranın hang alanının, doğru şekilde odaklanacağını belirlemek olası.

Filtre kullanın

Görünüm fotoğraflarında,gökyüzü genel anlamda aşırı parlak çıkar.
Bir gri gradyel filtre gökyüzünü böylesi durumlarda karanlıklaştırır. Başka bir metot olarak bir polarizasyon filtresi,bu yöntem gökyüzünün maviliğini artırır ve güneş doğru açıda olmasa bile filtrede doğru açıyı ayarlayamadığınızda işi kurtarmış olur.

Gölgelerle oynayın

Direkt gün ışığı altında,gölge efektleri bereketli biçimde kullanılabilir.
Objeleri incelerken,çizgilere ve yapılara dikkat edin ve gerekirse fotoğrafları siyah beyaz haline getirin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*