Anasayfa / Anasayfa / Laptopunuzu 5 Adımda Hızlandırın
leptop

Laptopunuzu 5 Adımda Hızlandırın

Teknolojinin gelişmesi ile  artık laptopların kullanım oranları giderek arttı. Portatif olması ve güçlenen donanımları ile birlikte masaüstü bilgisayarların yerine laptoplar tercih edilmeye başladı.

Her ne kadar bu kullanım kolaylığı ve güçlenme artsa da yapı olarak masaüstü bilgisayar kadar rahat müdahele edilemediği için notebooklarda kullanıcılar zaman zaman sorunlar yaşamaktalar. Bu yazı da notebookların yavaşlamasına ve donarak çalışmasına sebep olan  5 maddeyi sıralayacağız. Anlatacağımız bu yöntemlere dikkat ederseniz bilgisayarınızın hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 Laptopunuzu Hızlandırma Yöntemleri

leptop harddisk

leptop harddisk

Eskimiş Harddiskler

Harddiskler bilgisayar içinde en zararsız bölümler gibi görünse de eskiyen harddisklerde oluşan yavaşlama bad sector yada kafa vurması gibi olaylar bilgisayarınızın kötü çalışmasına sebep olabilir. Kullanılan teknolojileri itibari ile standart hard diskler normal şartlardaki masa üstü disklerine göre fazla fark olmasa da yavaş çalışırlar.

Yeni  teknoloji sunan ve düşen fiyatları ile artık giderek yaygınlaşmaya başlayan SSD diskler  imdadımıza yetişip bizi kurtarabilir. Eğer bir kaç yıllık bir harddiske sahipseniz bunu SDD ile değiştirip bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

sabit disk

Tamamı dolmuş sabit sürücü

 

Her ne kadar tamamı olmuş olarak nitelendirsek te aslında diskinizde ne kadar az boş alan kalırsa içinde biriken dosyalar o kadar fazla olacağı için sisteminizin yavaş çalışmasına sebep olacaktır. Dolmuş olan bir disk ister normal HDD isterse SSD olsun yine de sisteminizde sorunlara yol açabilir. Özellikle işletim sisteminizin kurulu olduğu ki genelde C sürücünün dolu olması, sistemimizin yavaşlamasına büyük ölçüde etkisi vardır.

Bu sorunun çözümü için mümkün olduğunca kullanmadığınız programları sisteminizden kaldırın ve yedeklemek istediğiniz dosyalarınızı harici bir bölümde saklayın. Böylece bilgisayarınızı hızlandırmış olursunuz.

 

laptop ram

Bir türlü yetmek bilmeyen RAM

Peki diskimizi SSD ile değiştirdik fazlalık dosyaları kaldırdık ama hala sistemde  yavaşlama söz konusu. Bu durumda ilk kontrol etmemiz gereken bilgisayar bileşenimiz RAM’ler. Eğer Ram lerimiz yetersiz geliyorsa ne yaparsak yapalım sorun yaşamaya devam ederiz.

Yapmamız gereken tek şey ise bilgisayarı daha gelişmiş bir uygun RAM ile güçlendirme sağlamak. Günümüz şartlarında artık bilgisayarınız için en az 4 GB RAM  tavsiye ediyoruz. Laptopunuzu Yoğun olarak oyun oynayarak yada  yorucu programlar kullanıyorsanız bu miktarı 8 GB olarak öneririz.

Arka Planda Çalışan uygulamalar

Bu durum bir çok kullanıcının dikkat etmediği bir unsur olarak yer alıyor. Bilgisayarımız da kurulu her program kullanıma hazır olarak beklemesi için arka planda ufak olsa bir uzantısını bırakabiliyor. Bu uzantıların bazıları program güncellemelerini kontrol eder, bazı uzantılar da uygulamanın her an kullanıma hazır olarak beklemesini sağlar.

Bu tarz programlar bilgisayarınızda ne kadar çok olursa arka planda bekleyen işlemlerinizde artar ve yavaşlamaya sebep olurlar. İşte bunun önüne geçebilmek için Görev Yöneticisini açıp çalışan programlar listesinden o an kullanmadığınız programları kapatabilirsiniz.

windows güncelleştirme

Güncellemeleri iptal etme

Sistem güncelleştirmeleri bir çok kullanıcıya çok uğraştırıcı bir işlemmiş gibi gelir. Güncelleme öncesi ya da sonrası ekrana çıkan uyarılar  bizi bazen kızdırabilir. Güncellemelerin gelmesinin amacı sistemde oluşan hataların ve açıkların giderilmesidir. Bu yüzden güncellemeleri yapmak faydalı bir işlemdir.

Laptop kullanıcılarında daha sık olarak dönem dönem gelen güncellemeler enerji tüketimi ile ilgili olabilmekte buda şarj sürenize olumlu katkı sağlayabilmektedir.

Yukarıda anlattığımız  uygulanabilecek bu yöntemleri uygulayarak, laptopunuzun yavaşlamasını engelleyebilir ve daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve sorularınızı bizlere iletmeyi unutmayın.

 

2 yorum

  1. Paylaşımınız için teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*