Anasayfa / Anasayfa / Toyota dan geleceğin otomobil tasarımı [Video İçerir]

Toyota dan geleceğin otomobil tasarımı [Video İçerir]

CES 2017 markaların yeni projelerine sahne olurken, Toyota’nın gelecek için planladığı araba konsepti bu yılın en iddialı projeleri arasında yer alıyor.

2030 yılında kullanıcıların nasıl araçlara bineceğini ve Japon devinin bu anlamda neler planladığını Concept-i ile artık somut olarak biliyoruz. Günümüzde geleceğin araçları olarak nitelendirdiğimiz modellerin vazgeçilmezi olan otonom sürüş teknolojisiyle donatılacağı açıklanan Concept-i’ın gerek iç gerek dış tasarımı otomobil endüstrisinin gelecekte kullanıcılarla buluşturacağı fütüristik yapıları ortaya koyuyor.

Butterfly (kelebek) yapıda iki kapıyla karşımıza çıkan Toyota’nın gelecek konsepti . Kapalı durumda olduğunda görünmez yapıda olan ışıklandırma teknolojisinin yer aldığı konseptte kullanıcının “Merhaba” diyerek erişim sağlayabileceği bir giriş düşünülmüş. Arka tarafında yer alan ekranıyla gerisinden gelen araçlara yazıyla uyarı veren Concept-i günümüzde sinyal olarak ayrı yapıda konumlandırılan sistemi tarihe gömecek gibi görünüyor. Ana gövdesinin yanı sıra jantlarında da değişken yapıda ışıklandırmaları beraberinde getiren modelin dıştan bakıldığında fazlasıyla doyurucu olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Diğer Video

Concept-i’ın içine girdiğimizde de bambaşka bir dünyayla karşılaşıyoruz. Kokpitiyle bizleri 2030’a götüren Toyota, geleceğin iç dizayn teknolojiyle birleştiğinde nasıl görüneceğini bizlere gösteriyor. Kokpit içerisinde kullanıcısının hareketlerini algılayan oval bölmeli Concept-i manuel veya tamamen otonom olarak kullanılabiliyor. Geliştirilecek olan ve Toyota’nın “Yui” adını verdiği yapay zekayla birlikte kullanıcısının sürüş profilini ve araç içinde yaptığı her şeyi analiz eden bu sistem, zemin, hava ya da yol koşullarını adım adım analiz edip sürüş karakterini ona göre belirliyor.

Günümüzde sunulan araç içi ambiyans aydınlatma deneyimini cama yansıtılmış hologramlarla ve değişken renklerle yeni bir boyuta taşıyan Concept-i’ın elektrik motoruyla ilgiliyse henüz açıklanan bir detay yok. Geride bıraktığımız her gün menzil değerlerinde geliştirmelerle karşımıza çıkan elektrikli araçların bu tarz tasarımlarla harmanlanması bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sahneleri bizleri daha da yaklaştırıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*