Anasayfa / Sosyal Medya / Türkiye Mega Güneş Enerji Santrali

Türkiye Mega Güneş Enerji Santrali

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Konya Karapınar’da kurulacak olan devasa güneş santrali projesi hakkında açıklamalar yaptı. Bu mega yağının süreçleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Konya’nın Karapınar ilçesin de yapılacak olan santralin detaylarını, karapınal ilçesinde açıkladı.

600 binden fazla evin elektrik ihtiyacı karşılayacak

Güneş enerji santralinin 1000 megawatt gücünde olacağını, Karapınar’ın Yenilenebilir Enerji  Alanı olacak, Türkiye için oldukça büyük bir yatırım olacağını söyledi.

Santral 2 bin hektarlık bir alan üzerine kurululacağı ve  1 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılacağını belirtti.Açıklamalarına ek olarak 300 milyon dolar da ilave fabrika yatırımı gerçekleşeceğini söyledi.

Aralık ayında ihalesi gerçekleştirilecek olan santralin saatte 1.7 milyar KW elektrik üretmesi planlanırken, toplamda 600 binin üzerinde evin  elektrik ihtiyacı giderilecek.

güneş enerji santrali

Açık eksiltme yöntemi ile en uygun teklifi veren ve bu kriterlere uyan firma ihaleyi kazanıp santralin yapımına başlayacak. Bu fabrika aynı zamanda yerli üretim ve bu sitemi kuracak teknolojinin yereli olması açısından da bir ilk olacak.

15 yıl alım garantisi ve yüzde 80 yerli mühendis şartına sahip olan santraller olacağını fakat daha esnek olarak yüzde 65, ikinci etapta ise yüzde 75 yerli üretim şartına sahip olması gerektiğini belirtti. Ayrıca fabrikanın kurulumunda 700, bu kurulan fabrikanın  işletmesinde 350 ve ar-ge çalışmalarında da 100 mühendis istihdam edilecek.

Berat Albayrak‘ın açıklamasına göre ilerleyen zamanlarda yapılması planlanan diğer enerji santralleri arasında  yerli kömür enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi alanlarda  da çalışmalar süreceğini belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*