Anasayfa / Anasayfa / Windows da Mavi Ekran Virüsü Dolandırıcılığı
mavi ekran virüsü

Windows da Mavi Ekran Virüsü Dolandırıcılığı

Windows kullanıcılarını etkileyen yeni bir çeşit zararlı yazılım sahte bir mavi ekran hatası göstererek sizi destek hattını aramaya yönlendiriyor.

Windows işletim sisteminin eskiden beridir ciddi bir hatayla karşılaştığında başvurduğu kurtuluş yolu olan mavi ekran, dolandırıcılar tarafından kullanılıp parakazanma yoluna dönüştürüldü.

Windows kullanan herkes bilir; mavi ekran dediğimiz şey, sistemimizde yazılım ya da donanım temelli bir sorun oluştuğunda tüm işlemleri durdurarak olası daha büyük sorunları önler. Bilgisayarı yeniden başlattığımızda çoğunlukla bir daha gerçekleşmeyen durum.

Microsoft Security Essentials’ın değiştirilmiş, zararlı yazılım yüklenmiş hali, kopyalanmış sahte bir sayfadan indirildiğinde ortaya çıkan durum, bu uygulamayı yükler yüklemez size sahte bir mavi ekran hatası veriyor. Fare ve görev yöneticisine ulaşımınızı engelleyen yazılım, gerçek mavi ekranın dolandırmak için size teknik destek hattı adı altında bir telefon numarası gösteriyor.

Bu numarayı aradığınızda ise karşınıza çıkan yetkililer sizden belli bir ücret karşılığında bilgisayarınızdaki sorunu çözebileceklerini söylüyorlar. Yani olmayan bir sorun için çok da bilinçli olmayan kullanıcılardan faydalanarak kazanç sağlayan bu kişiler, ciddi bir suç işliyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için en başta dikkat etmeniz gereken şey, internetten program indirirken güvenilir bir kaynak olduğundan emin olmanız. Unutmadan Yine böyle bir sorunla karşılaşırsanız da, destek hattını aramayıp bilgisayarınızı yeniden başlatarak virüs taraması yapmanız gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*