Anasayfa / Anasayfa / Yozgat İli Tarihi Konakları

Yozgat İli Tarihi Konakları

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Yozgat ilinin önceki ismi Bozok’tur1927 yılında “Yozgat” olarak değiştirilmiş. Yozgat şehri yaklaşık  5000 yıllık geçmişe sahiptir. Yozgat’ın bulunduğu alanda ilk siyasi birliğini kuran devlet Hititlerdir. Osmanlı son döneminde Yozgat, Bozok Sancağı olarak geçmekteydi.

Yozgat İlinin Özellikleri

  Yozgat büyük şehirlere yakın olması ve özellikle Hattuşaş ile Kapadokyayı birbirine bağlayan Atatürk yolunun il merkezinden geçmesi nedeniyle yabancıların uğrak yeridir. Bozok yaylası olarak da adlandırılan ve İlkçağlardan beri yerleşim yeri olan Yozgat, bozulmamış doğası, misafirperver sıcakkanlı insanları, çok güzel misafir anlayışları, sahip olduğu tabiat güzellikleri, mesire yerleri, yüksek ovaları, tarihi, kültürel, turistik değerleri ve kaplıcalarıyla gezilip görülmesi gereken en güzel illerimizden biridir. Türkiye’nin ilk Milli Parklarından olan Çamlık Milli Parkı, Akdağ Ormanları, Şebekpınarı Mesire alanı, Kazankaya Vadisi, ve Gelingüllü barajı önemli dinlence alanlarıdır. Yozgat özellikle turizm açısından müze ve konaklarıyla da tanınmaktadır. Resimleriyle birlikte inceleyelim.

Yozgat İli Tarihi Konakları

Hayri İnal Konağı

hayri_inal_konagi

Geç Osmanlı mimarisine göre inşa edilmiş yapı iki katlıdır. Ayrıca bodrum katıda bulunmaktadır. Bodrum katı taş yapı, diğer iki kat ise ahşap olarak dizayn edilmiştir. 1979 yılında Korunması Gerekli Eski Eser kapsamına alınmıştır. Yapı Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla 2007 yılında Yozgat Belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılmıştır.

Muteber Divanlıoğlu Konağı

cxcxc-0b56bc

Muteber Divanlıoğlu Konağı İstanbulluoğlu Mahallesinde Kurtuluş Sokağı ile Kuyulu Çeşme Sokağının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Konak iki katlıdır. Yapının bahçesinde  müştemilat ve gölgelik bulunmaktadır. Konağın pencere ve kapıları ahşap olup üzeri ahşap oturtma çatıdır. Pencerelerinde parmaklıklar bulunmaktadır.

Hüzni Baba Konağı

1

1879 yılında Yozgat’ta doğan Hüzni Baba önemli bir şairdir.İlk divanını aruz vezniyle yazdığı şiirler, İkincisini hece vezniyle söylediği koşma, destan, taşlama, şarkı, maniler doldurur. 1930’da meydana getirdiği koşmalarını içine alan üçüncü kitabı basılmıştır. Hüznî’nin şiirlerinde kullandığı atasözleri ve deyim­lere bakılınca onun bir kültür taşıyıcısı, mahallî bir kaynak olduğu hemen anlaşılır. Bunun da en büyük delili 200 dolayında cönk, mecmua ve basılı kaynakta şiirlerinin edebî yönünün, hayatının yer almış ol­masıdır. Hüznî 17 Ocak 1936’da Yozgat’ta ölmüştür. Yozgat Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Yozgatlı Şair Hüzni Baba, Tarih, Edebiyat ve Musiki Konağı 15 Ekim 2015 de restore edilerek hizmete açılmıştır.

 

hh

 

huzn

 

Zarife Nine Konağı

zarife

Yozgat Belediyesince yapılan konak,mahallenin hatta başka mahallenin insanları da fırsat buldukları takdirde kına gibi, söz gibi, gün gibi, sohbet programlarını ücretsiz olarak yapabilecekleri bir mekandır.

Yöresel Ürünler Konağı

yoresel

Konakta yöresel ürünler tanıtılmakta ve satılmaktadır.

Alıntı-Düzenlenmiştir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*